Opublikowany w Ubezpieczenia

Wykupienie OC samochodu Kraków jest obowiązkowe i nie można z tym zwlekać

Kupienie nowego auta zawsze wiąże się z wykupem ubezpieczenia OC. Trzeba jednak pamiętać, kiedy należy to zrobić i jakie są kroki, które musimy podjąć. Im więcej będziemy wiedzieć, tym łatwiej będzie nam przejść przez wszystkie formalności z tym związane. O czym nie możemy zapomnieć?

Od razu po rejestracji wykup ubezpieczenie

Są dwie drogi, które musisz znać odnośnie rejestracji i ubezpieczenia i zależne są one od tego czy kupujesz samochód nowy czy używany. Jeśli prosto z salonu to rejestracja odbywa się zanim odbierzesz auto z salonu. Najlepsi dealerzy sami załatwiają za nas wiele formalności. Najwygodniej jest wtedy zarejestrować auto w urzędzie, a ubezpieczenie wykupić w salonie, dzięki czemu będą mogli od razu wykonać zdjęcia i podać nam dokładną wycenę. Różne salony mają podpisane umowy zazwyczaj z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu możemy wybrać ofertę najlepszą dla nas na OC samochodu Kraków. Drugim przypadkiem jest kupowanie samochodu używanego i jest on w naszym kraju dużo częstszy. W momencie kupienia samochodu możemy nim pojechać tylko w momencie, gdy ma ono ważne OC od poprzedniego właściciela, wtedy też jedziemy do urzędu i przerejestrowujemy auto na siebie, mamy na to miesiąc. Tego samego dnia, gdy to zrobimy, musimy też ubezpieczyć na siebie auto, ponieważ poprzednie OC przestaje działać.

Nie zapomnij zrezygnować z OC poprzednika

Jeśli samochód nie ma ważnego ubezpieczenia, musimy go zostawić w tym miejscu, gdzie się znajduje. Następnie jedziemy ze starymi tablicami rejestracyjnymi do urzędu, a później po ubezpieczenie. Co ważne, ubezpieczyciel zawsze dokumentuje stan samochodu poprzez fotografię. Dlatego często jest to problem w przypadku, gdy nie można ruszyć samochodu. Możemy wtedy wykupić tymczasowe OC samochodu Kraków na 30 dni, które nie wymaga robienia zdjęć, a pozwala na jazdę autem po polskich drogach. Po upływie tego czasu zgłaszamy się po docelowe OC. Najwygodniejsze jest jeśli samochód ma jeszcze ważne OC. Wtedy jednak musimy pamiętać o tym, żeby zrezygnować z tego ubezpieczenia. Jeżeli tego nie zrobimy firma ubezpieczeniowa wyliczy nam składkę na podstawie naszych danych i będziemy musieli pokrywać różnice. Tym samym będziemy musieli zapłacić OC podwójnie. Jeśli chcemy korzystać z OC poprzedniego właściciela, musimy je przepisać na nas. Również zostanie wyliczona ewentualna różnica.

Dodaj komentarz