Opublikowany w Odzież specjalna

Togi adwokackie muszą wyglądać jednakowo na sali sądowej

Wchodząc na salę sądową możemy przekonać się, że osoby związane z zawodem prawniczym mają na sobie togi. Muszą być one jednakowe, ponieważ takie jest Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Odpowiednie funkcje rozróżniamy tylko po kolorystycznych elementach.

Rozpoczynasz aplikację? Zadbaj o odpowiedni strój

Studenci prawa, po obronie pracy magisterskiej, stają zawsze przed trudnym wyborem. Nadchodzi bowiem moment, kiedy muszą podjąć życiową decyzję, jaki zawód chcą uprawiać. To bardzo ważne, ponieważ kilkuletnia aplikacja determinuje późniejszą funkcję prawnika. Najczęściej wybierane aplikacje to adwokacka, prokuratorska, komornicza i radcy prawnego. Od pewnego czasu istnieje również aplikacja sędziowska, ale do tej pory nikt się jej nie podjął. Wszyscy pracujący sędziowie pochodzą z prokuratury i takie aplikacje kończyli, a później mogli oni przejść na funkcję sędziego. Oprócz aplikacji komorniczej, reszta wymaga odpowiedniego stroju, dlatego studenci muszą szyć togi adwokackie, radcowskie lub prokuratorskie. Wszystko po to, aby godnie reprezentować swoich klientów oraz opiekunów aplikacji na sali sądowej. Pierwsza toga to zawsze duże wydarzenie w życiu młodego prawnika, tym bardziej warto uszyć ją z lepszych materiałów, aby dobrze się prezentowała.

Dokładne wymagania rozpisane w Rozporządzeniu

Dokładne wymagania, co do wyglądu, jakie muszą mieć, na przykład togi adwokackie opisane są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Warto wiedzieć, że nie tylko kolor i krój jest tam opisany, ale również szerokość rękawów i dołu togi, jej długość czy sposób szycia (jak na przykład ilość kontrafałd). Warto również rozróżniać kolorystykę odpowiednich tóg, ponieważ każda posiada przy szyi tzw. żabot oraz lamówki przy wykończeniach, odpowiedniego koloru. I tak, adwokaci noszą kolorystykę zieloną, prokuratorzy – czerwoną, sędziowie- fioletową, a radcy prawni – niebieską. Najczęściej każdy prawnik posiada własną togę, a nawet togi, które są dostosowane do pór roku, ze względu na materiał. Zdarza się jednak, że będą już pełno prawnym prawnikiem, można taką togę wypożyczyć, gdy na przykład jest się na rozprawie daleko od domu. Warto jednak posiadać własną togę, aby była ona dobrze skrojona i dopasowana do osoby noszącej. Jej wyglądu nie można zmieniać, a jej jedynym wyróżnikiem mogą być wyszyte inicjały na wewnętrznej stronie stroju.