Opublikowany w Budowlanka

Plac zabaw – miejsce, które nie tylko bawi, ale też uczy

Dzieci potrzebują ruchu. W domu, niestety, nie możemy im tego zapewnić. Z resztą dlaczego mają przebywać w domu, gdy za oknem jest piękna pogoda? A nawet jeśli wyjdą na zewnątrz, nie zawsze w pobliżu są huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie. Dlatego idealnym miejscem, które kochają wszystkie dzieci, jest plac zabaw.

Dlaczego dzieci tak bardzo lubią place zabaw?

Plac zabaw to miejsce, w którym można się wyszaleć, wyhasać, pobawić z rówieśnikami. Dzieci przebywają na świeżym powietrzu, dotleniają się, co korzystnie wpływa na ich układ krwionośny, oddechowy i ogólną odporność. Ruszają się, co jest bardzo korzystne dla ich zdrowia. Dzięki urządzeniom, z których korzystają np. drabinki, ścianki i liny do wspinaczek, nasi milusińscy stają się bardziej sprawni. Aktywność ruchowa jest bardzo ważna u dzieci, które rosną, a ich układ kostny i mięśniowy rozwija się. Dzieci ćwiczą też na odpowiednich przyrządach równowagę i koordynację, uczą się kontrolować swoje ciało.

Nawiązywanie pierwszych relacji z drugim człowiekiem

Poza tym bawiąc się z rówieśnikami dzieci uczą się nawiązywać relacje interpersonalne, funkcjonować w społeczeństwie, przestrzegać pewnych norm i zasad społecznych. To właśnie na placach zabaw nawiązują się pierwsze przyjaźnie, które czasem trwają całe życie. Nie bez kozery powstało powiedzenie „znać kogoś od piaskownicy”. Na placach zabaw dzieci przeżywają pierwsze doświadczeni, zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Uczą się zatem, jak radzić sobie z różnego rodzaju emocjami. Bawiąc się z rówieśnikami poznają zasady rywalizacji, współpracy w grupie. Zabawy na placu, to wspaniała okazja do treningu umiejętności społecznych. Dziecko potrzebuje kontaktu nie tylko z dorosłymi, ale i rówieśnikami. Poza tym zabawa rozwija kreatywność i wyobraźnię dzieci. Wpływa na rozwój układu nerwowego, bo dostarcza wielu bodźców, co stymuluje mózg. Chociaż dzisiejsze place zabaw są z reguły wyposażone w atestowane przyrządy, wykonane z bezpiecznych dla dzieci materiałów, to dziecko i tak uczy się, że musi korzystając z nich, przestrzegać zasad bezpieczeństwa dla dobra swojego i i towarzyszących mu rówieśników. Plac zabaw ma tak wiele plusów, zatem zabierajmy tam dzieci jak najczęściej.

Dodaj komentarz