Opublikowany w Place zabaw

Plac zabaw dla dzieci powinien być na każdym osiedlu

Plac zabaw to ulubione miejsce prawie każdego dziecka. Niestety, wciąż jest ich za mało. Dlaczego tak się dzieje?

Warto zadbać o dzieci i ich rozwój

Młodzi stanowią siłę narodu. W społeczeństwach starzejących się (w tym także w Polsce) powinno dbać się o dodatni przyrost naturalny różnymi sposobami. Rozwój kulturalny i społeczny spowodował jednak, ze osoby w wieku reprodukcyjnym decydują się tylko maksymalnie na jednego potomka. Starzenie się społeczeństwa przebiega więc w zastraszającym tempie, a polityka państwa nie sprzyja zwiększaniu liczby dzieci. Gospodarka również na tym cierpi ze względu na mniejszą liczbę podatków odprowadzanych przez osoby w wieku produkcyjnym. Jedynie wielkie klęski oraz zmiany ustrojów powodują wzrost przyrostu naturalnego (po II wojnie światowej, obaleniu komunizmu). Dlaczego jednak trzeba aż tak dramatycznych wydarzeń, by dzieci rodziło się więcej ? Polityka prorodzinna powinna być dostosowana do realiów i wspierać młode osoby do zakładania rodziny.

Z jakich elementów powinien składać się ten plan?

Po pierwsze najważniejsze jest zapewnienie nieodpłatnej opieki dla dzieci w różnym wieku (żłobki, przedszkola, świetlice szkolne), gdyż nie każdy może pozwolić sobie na wynajęcie opiekunki czy pomoc dziadków. Drugim elementem jest zbudowanie infrastruktury pomocnej młodej mamie. Do przykładów tego typu miejsc należą : kącik dla matki karmiącej, przewijak w miejscach publicznych, kącik dla rodzin w restauracji czy plac zabaw na każdym osiedlu. Wystarczy tak niewiele, bo tylko plac zabaw,
by dzieci rodziło się więcej. Dla młodych rodziców ważne są przede wszystkim fundusze – zmniejszenie podatku VAT na produkty dziecięce czy ustalenie dużych ulg podatkowych również miałyby wpływ na dzietność. Również prawo pracy ma swój związek z mała liczbą urodzeń, nieprzychylność pracodawców a także nagminne zwolnienia młodych matek powodują, że część kobiet nie decyduje się na powiększenie rodziny. Na obniżony przyrost naturalny wpływa więc wiele czynników, których zmiana mogłaby spowodować wzrost liczby dzieci i zmianę typu naszego społeczeństwa. Społeczeństwo starzejące generuje również duże koszty opieki nad starszymi, tak więc jest to raczej stan upadku gospodarki niż jej rozwoju.

Dodaj komentarz