Opublikowany w Biznes, Leasing

Kredyt vs. leasing komputerów Kraków? Co się bardziej opłaca?

Wiele firm staje przed koniecznością wyposażenia biura w nowoczesne sprzęty, by móc się rozwijać i być konkurencyjnym. Jeśli nie dysponujemy większym kapitałem można wziąć kredyt lub też skorzystać z leasingu. Na co lepiej postawić?

Leasing: za i przeciw

Leasing ma wiele zalet. Przede wszystkim minimum formalności, jakie trzeba spełnić. Do wypełnienia wniosku wystarczą tylko informacje, takie jak: NIP, regon, EDG lub KRS. Trzeba również dostarczyć dwa dokumenty tożsamości osób reprezentujących firmę. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie daje leasing komputerów Kraków. Potrzebne urządzenia można mieć w bardzo szybkim czasie. Od podpisania umowy w ciągu kilku godzin komputery mogą być zainstalowane i można z nich bez problemu korzystać. To daje duże możliwości, bo nie trzeba się ograniczać. Można rozwijać nowe projekty, pozyskiwać klientów, a w końcu zatrudnić kolejnego pracownika co w dłuższej perspektywie powinno zwiększyć obroty firmy. Podpisując umowę leasingową nie trzeba mieć dużego wkładu własnego, a po skończeniu okresu spłaty jest możliwość wykupienia sprzętów na własność za stosunkowo niewielką kwotę. Nie zmienia się także wysokość rat co pozwala na zaplanowanie budżetu firmy. Dzięki temu możemy oszacować, czy stać nas na większe inwestycje, czy lepiej się z nimi wstrzymać. Niestety, taka forma ma też swoje minusy. Leasingobiorca nie jest prawnym właścicielem co w niektórych sytuacjach może rodzić problemy.

A może jednak kredyt?

Za wzięciem kredytu przemawia m.in. fakt, że przedsiębiorca jest prawnym właścicielem urządzeń. Po okresie spłaty komputery należą w całości do niego. Może z nim i robić co tylko chce: wynająć, sprzedać. Niestety, kredyt wiąże się z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim samo załatwienie nie jest takie proste. Bank musi sprawdzić zdolność kredytową. Bardzo często zdarza się odmowa udzielenia kredytu bez podania przyczyny. W rezultacie, żeby zdobyć firmowy sprzęt potrzeba znacznie więcej czasu. Najlepiej złożyć kilka wniosków. Wtedy zwiększa się prawdopodobieństwo, że otrzymamy środki. Minusem takiej formy jest też to, że instytucje udzielające kredytów wymagają dużego wkładu finansowego. Znacznie większego niż na leasing komputerów Kraków. Jak widać taka forma finasowania jest bardziej uciążliwa, jednak wielu przedsiębiorców się na nią decyduje, żeby mieć sprzęty na własność. Niezależnie jednak co wybierzemy skorzystajmy z usług firm, które współpracują z wieloma instytucjami finansowymi. Dzięki temu będzie można porównać warunki i wybrać najkorzystniejszą propozycję. To ważne zwłaszcza, że raty trzeba będzie spłacać przez co najmniej kilkadziesiąt miesięcy i trzeba to wszystko dokładnie przemyśleć.