Opublikowany w Biznes, Kariera

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Postaw na profesjonalne CV

W czasach, kiedy na jedno ogłoszenie o pracę przypada kilkadziesiąt odpowiedzi, trzeba się w jakiś sposób wyróżnić. Są na to różne metody. Wśród głównych należy wymienić profesjonalne CV, rekomendacje, budowanie wizerunku eksperta. Warto je stosować, bo w ten sposób znacznie łatwiej będzie znaleźć intratną posadę.

Po pierwsze CV

Najważniejszą rzeczą w procesie rekrutacji jest profesjonalne CV graficzne. Musi być dopracowane w każdym możliwym calu. W przeciwnym razie szanse na zatrudnienie będą znacznie mniejsze. Dokument ma być zachęcający. Wszystkie ważniejsze informacje powinny zostać w jakiś sposób uwypuklony. Najprościej jest pogrubić czcionkę. Warto umieścić istotne informacje w widocznym miejscu. W wielu dokumentach aplikacyjnych coraz częściej stosuje się krótki opis, w którym przekonuje się pracodawce, dlaczego to właśnie nas powinien zatrudnić. Wykorzystuje się również rozmaite szablony, których głównym celem jest przedstawienie danej kandydatury w jak najlepszym świetle. Koniecznie trzeba posługiwać się językiem korzyści. Rekruter musi widzieć, że zatrudnienia nas mu się opłaci i pomożemy w rozwoju firmy. Profesjonale CV ma być też czytelne i przejrzyste. Musimy pamiętać, że osoba zajmująca się rekrutacją tylko pobieżnie czyta otrzymane dokumenty aplikacyjne i zatrzymuje się na co ważniejszych elementach w naszej karierze. Należy więc zadbać, by aplikacja była estetyczne i przejrzysta. Inaczej możemy odpaść w przedbiegach, a nie o to przecież chodzi.

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku?

Podczas poszukiwania pracy warto uruchomić kilka kanałów, by przekonać pracodawcę do siebie. Duże znaczenie mają rekomendację. Najprostszym sposobem jest list rekomendacyjny od naszego przełożonego. Warto się o to postarać, choć nie jest to takie łatwe. Wszystko zależy od tego, w jakiej atmosferze żegnaliśmy pracę. Jeśli zrośliśmy jakiś błąd, nikt nie napisze nam niczego pochlebnego. Jeżeli natomiast pracodawca był z nas zadowolony, to nie będzie miał z tym żadnego problemu. Oprócz tego ważne jest zadbać o swój wizerunek w sieci. Musimy zdać sobie sprawę, że pracodawcy bardzo często odwiedzają portale społecznościowe, by dowiedzieć się czegoś o potencjalnym pracowniku. Trzeba więc zadbać, by dobrze się tam zaprezentować. Należy uważać na to co zamieszczamy w sieci. Kompromitujące zdjęcia i nagrania z pewnością nie będą dobrze widziane, ale linki do wartościowych artykułów, udział w szkoleniach to rzeczy, które mogą się okazać pomocne. Tego typu materiały warto zamieszczać szczególnie na stronach poświęconych karierze zawodowej, jak np. Linkedin czy polski odpowiednik Golden Line. To doskonały sposób, by kreować swój image i zaprezentować się jako ekspert z danej dziedziny. Takie wielokierunkowe działania mogą się okazać bardzo pomocne. Wprawdzie nie zawsze sprawdzą się w 100 proc., ale z pewnością zwiększą szanse na angaż. Ma to duże znaczenie i warto wziąć pod uwagę różne elementy, starając się o zatrudnienie.