Opublikowany w Sprzęt medyczny

Jak wiele można zrobić na stole operacyjnym? Zależy na jakim

Szpitale państwowe i prywatne coraz częściej przekonują się, że nie warto oszczędzać na urządzeniach, które wykorzystują do leczenia pacjentów. Przecież dobro pacjentów jest zdecydowanie najważniejsze w medycynie.

Różnorodne zabiegi

Na nowoczesnym, ale jednocześnie klasycznym stole operacyjnym można przeprowadzać właściwie wszystkie zabiegi, ale nie wszystkie równie dogodnie, do zabiegów ortopedycznych lepiej zakupić specjalny stół, o czym mowa będzie poniżej. Nowoczesny stół, dobrze wyposażony to gwarancja wygody dla operującego i dla jego pomocników, ale także dla pacjenta, który, choć nieświadomy spędza przecież w pozycji leżącej często długie godziny na tym stole. Niektóre operacje potrafią trwać do kilkunastu godzin. Męczą się wszyscy: chirurg, anestezjolog, pielęgniarki, uśpiony pacjent. Żeby wytrzymać taki stres, jaki panuje w takich chwilach na sali operacyjnej trzeba mieć naprawdę stalowe nerwy. Dlatego producenci sprzętu medycznego starają się, jak najlepiej zadbać o swoich klientów, czyli właśnie lekarzy i montują wszelkie udogodnienia, jakie tylko można sobie wymyślić. Przede wszystkim obecnie wszystkie stoły mają regulowaną wysokość, aby chirurg operował na najdogodniejszym dla siebie poziomie. Skoro i tak spędza on długie godziny na stojąco to nie musi przynajmniej męczyć za bardzo swojego kręgosłupa. Lekarzom chirurgom należy się naprawdę ogromny podziw za tytaniczną prace, jaką wykonują. Jednak chirurg nie jest jedynym człowiekiem, który musi mieć dostęp do pacjenta, również anestezjolog musi być stale przy pacjencie i reagować w zależności od sytuacji i czynników życiowych poddawanego zabiegowi. Często najlepsze stoły operacyjne mają możliwość wymiany lub zdjęcia części nożnych stołu, przydaje się to w przypadku niskich pacjentów, a także wtedy, gdy musimy mieć swobodny dostęp do nóg, jednak w takiej sytuacji lepsze jest wykorzystanie stołu ortopedycznego, który jest dedykowany właśnie takim zabiegom.

Inne zabiegi, inny stół

Zabiegi ortopedyczne znacząco różnią się od innych operacji przeprowadzanych na stołach operacyjnych. Przede wszystkim zazwyczaj ograniczone są do małego pola powierzchni, czyli do części nóg. Stoły zabiegowe ortopedyczne pozbawione są całkowicie klasycznej części na nogi, są tu zastosowane specjalne uchwyty, które przytrzymują kończyny dolne w odpowiednim miejscu. To wszystko po to, by chirurg wiedział, w jaki sposób dojść do pacjenta. Takiego rodzaju stół używany jest podczas między innymi wymiany stawu biodrowego, który jest coraz popularniejszym zabiegiem, ponieważ coraz więcej osób ma problemy z układem kostnym. Wykorzystanie stoły operacyjnego przystosowanego do operacji ortopedycznych daje możliwości poruszania nogami pacjenta oraz dojścia przez lekarzy do operowanego miejsca właściwie z każdej strony. W każd3ej placówce medycznej, która zajmuje się operacjami z dziedziny ortopedii właśnie taki stół zabiegowy powinien się znaleźć.

Dodaj komentarz