Opublikowany w ogolne

Czujnik temperatury to nie wszystko. Od czego zależy komfort cieplny?

Chcesz, by w pomieszczeniu, gdzie przebywasz była zawsze odpowiednia temperatura, a co za tym idzie przebywające tam osoby dobrze się czuły? Jeśli tak, musisz mieć odpowiedni system grzewczy. Przyda się nie tylko samo urządzenie grzewcze, ale również dobra wentylacja. Każdy budynek wymaga jednak innego rozwiązania. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, decydując się na system instalacji.

Stare budownictwo

Bez wątpienia najtrudniej utrzymać komfort cieplny w budynkach starego typu. Tam bardzo trudno utrzymać odpowiednią temperaturę. Często jest tam stosowana gruba cegła. W efekcie takie pomieszczenie jest bardzo trudno nagrzać. Co ważne, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, trzeba przede wszystkim postawić na dostosowanie mocy grzewczej do warunków panujących na dworze. Przykładowo, jeśli jest początek zimy, a temperatury są na plusie, urządzenie nie musi pracować na pełnych obrotach. Jeśli z kolei są mrozy, grzejniki powinny być maksymalnie gorące. Oczywiście można samemu ustawić temperaturę. Niestety, nie jesteśmy w stanie tego zrobić w pełni precyzyjnie. Przykładowo, wychodząc rano z domu może być mocno chłodna, ale już po południu, kiedy wyjdzie słońce, w domu będzie znacznie cieplej i nie trzeba będzie tak mocno grzać. Nie da się utrzymać optymalnej temperatury, jeśli urządzenie będzie działało z taka sama mocą przez cały czas. To praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji bardzo pomaga czujnik temperatury podłączony do regulatora pogodowego. W ten sposób można dobrać automatycznie takie wartości urządzenia grzewczego, które spowodują, że wewnątrz będzie dokładnie tak ciepło, żeby wszystkim dobrze się przebywało. Jednak do tego konieczny jest czujnik temperatury, który będzie dostarczał do systemu potrzebnych danych. W ten sposób, system będzie w stanie dobrać odpowiednia moc cieplna, nie zużywając do tego jednocześnie tak dużo paliwa.

Budynki pasywne

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w nowoczesnym budownictwie. Coraz modniejsze są tzw. budynki pasywne, które są bardzo oszczędne w eksploatacji. Przede wszystkim są bardzo szczelne i praktycznie nie przepuszczają żadnego powietrza z zewnątrz. Są też wykonane z materiałów o właściwościach termoizolacyjnych, które powodują, że ciepło nie ucieka z pomieszczenie. W takie sytuacji nie potrzeba tak dużej mocy grzewczej, by uzyskać komfort cieplny. Niezbędny jest jednak rekuperator, który będzie zapewniał stałą cyrkulację świeżego powietrza w pomieszczeniu. Zasada jego działania polega na tym, że zasysa powietrze z zewnątrz, a powietrze z pomieszczenie wypuszcza. W ten sposób stale zapewnią stały przepływ świeżego powietrza, co bez wątpienia wpływa na samopoczucie i komfort mieszkańców.

Dodaj komentarz