Opublikowany w Kariera

Czego nie może zabraknąć, gdy przygotowujemy profesjonalne CV?

Wielu poszukującym pracy wydaje się, że pisanie CV jest czymś bardzo prostym, bo wystarczy wymienić nasze doświadczenie oraz kwalifikacje i na pewno gdy spełniamy oczekiwania potencjalnego pracodawcy, zostaniemy zaproszeni na kolejne etapy rekrutacji. Nic bardziej mylnego, nie każdy kandydat, który ma odpowiednie wykształcenie lub fachowość zostanie zauważony. Od czego to zależy?

Musimy wyróżnić się z tłumu

Szczególnie ważne to jest przy ogłoszeniach o pracę, na którą może być dużo chętnych. Musimy wtedy zrobić wszystko, żeby nasze dokumenty aplikacyjne wyróżniały się na tle innych, zarówno formą, jak i treścią. W tym pierwszym przypadku nie możemy jednak przesadzać, bo zasada co za dużo to nie zdrowo jest jak najbardziej obowiązująca. Zadbajmy więc przede wszystkim o to, aby nasze podanie było czytelne i eleganckie. Nie dodawajmy niepotrzebnych ozdobników i nie zajmujmy miejsca obrazkami czy szlaczkami. Dobrze natomiast jest, jeżeli wyraźnie oddzielimy od siebie poszczególne części CV. Bardzo profesjonalne CV musi bowiem zawierać doświadczenie zawodowe, wykształcenie, szkolenia i kursy, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności, a także opis kandydata. Przedstawienie każdego z tych punktów powinno być krótkie i konkretne, tak aby rekruter mógł już po pierwszym spojrzeniu znaleźć informacje, które najbardziej go interesują. Często bowiem wstępna selekcja dokumentów odbywa się pobieżnie, nie wczytując się dobrze w treść, a zostawiając te, które w jakikolwiek sposób zwróciły na siebie uwagę.

Nadmiar informacji utrudnia pracę

Pamiętajmy, że rekrutera interesuje tylko to, co jest ważne na stanowisku pracy, na którym aktualnie jest wakat. Nie musimy więc opisywać całej ścieżki zawodowej, począwszy od rozdawania ulotek w liceum, przez dorywcze prace na studiach, aż do konkretnych etatów. Zastanówmy się jednak, które z tych doświadczeń przyniosło nam wiedzę i poszerzyło nasze kwalifikacje, niezbędne do pracy na stanowisku, o które się ubiegamy. W profesjonalne CV nie wypisujmy również wszystkich skończonych szkół, a tylko te najważniejsze, jak studia wyższe czy podyplomowe. Jeśli nie mamy ich ukończonych, to zawsze niech będzie to ostatni stopień naszej edukacji. Nie zapomnijmy również uwzględnić kursów i szkoleń, ale tylko tych, które będą atutem wśród innych kandydatów. Na przykład do pracy w biurze nie będziemy bowiem potrzebować kursu na operatora wózka widłowego. Również dodatkowe kwalifikacje opiszmy od tych najbardziej potrzebnych, jak znajomość języków obcych, programów do obsługi komputera czy posiadania prawa jazdy. W tym ostatnim przypadku ważne jest czy z niego korzystamy. Jeśli bowiem wiemy, że nie wsiądziemy do samochodu jako kierowca, a dokument mamy z czasów młodzieńczych i dawno już go nie używaliśmy, możemy sobie podarować tę informację. Na koniec dodajmy jeszcze zainteresowania, szczególnie jeśli odbiegają od tradycyjnych, jak czytanie książek czy oglądanie filmów.

Dodaj komentarz