Opublikowany w Dom i Ogród

Co zrobić, aby schody nie były śliskie? Mata antypoślizgowa i inne rozwiązania

Śliskie schody są wielkim utrapieniem w szczególności, gdy za oknem jest zima lub pada deszcz. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jakie kroki warto podjąć, aby uchronić schody zewnętrzne i wewnętrzne i tym samym zapewnić bezpieczeństwo ich użytkownikom.

Schody zewnętrzne w okresie zimowym

Ochrona schodów zewnętrznych w okresie zimowym jest bardzo poważnym zagadnieniem, któremu warto jest się przyjrzeć. Na rynku są dwa podstawowe sposoby na zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się. Pierwszym z nich jest mata antypoślizgowa. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które stosuje się nie tylko na użytek prywatny, ale przede wszystkim w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Jest ono chętnie stosowane, ponieważ jest łatwe w montażu i demontażu, a ponadto niewiele wysiłku trzeba włożyć, aby je wyczyścić. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób na nie stawia. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji przeciwoblodzeniowej. Jest to szybki i skuteczny sposób, aby usunąć lód i śnieg z powierzchni schodów. Jak się montuje ową instalację? W dużym skrócie, kable lub maty grzejne należy ułożyć przed ostatecznym pokryciem stopni materiałem wykończeniowym. Mata antypoślizgowa ma tą przewagę nad instalacją przeciwoblodzeniową, że ją można zamontować w każdym czasie. Poza tym do zabezpieczenia schodów zewnętrznych stosuje się również impregnaty, profile, czy taśmy antypoślizgowe, które są dostępne na rynku. Są teraz produkowane wersje odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, do którego zalicza się również nasłonecznienie i inne szkodliwe czynniki.

A co ze schodami wewnętrznymi?

Schody, które są wykonane z naturalnego drewna mają to do siebie, że nie są z śliskie. Oczywiście, ten stan rzeczy może się znacznie zmienić, jeśli wywoskujemy je lub wypolerujemy na wysoki połysk. Aby tego uniknąć można je zabezpieczyć na dwa sposoby: albo zaimpregnować je olejem albo pokryć lakierem, który ma właściwości antypoślizgowe. Pamiętajmy, że olejowane drewno zachowuje swoją naturalną strukturę, jak i przyczepność. Jeśli zaś zdecydujemy się na ich polakierowanie, wtedy musimy liczyć się z tym, że nie tylko zwiększamy ich antypoślizgowość, ale także odporność na ścieranie. Wartym przyjrzenia się rozwiązaniem jest również zastosowanie wykładziny dywanowej, która ma podobne działanie, co wyżej wymienione sposoby.

Dodaj komentarz